چت قدیمی – قدیمی چت – چت پرشین – چت فارسی – میهن چت

چتروم فارسی بهترین و قدیمی ترین چتروم فارسی زبانان میباشد قدمت چت قدیمی این چتروم بیش از ۱۰ سال میباشد و یکی از بخش های سایت بزرگ میهن چت نیز میباشد دوستان عزیز میتوانند با استفاده از فرم راست صفحه و یا از لینک زیر وارد چت روم شوند.

جهت ورود به چت روم اینجا کلیک کنید

ترکیه با نام رسمی جمهوری چتروم فارسی ترکیه به ترکی استانبولی کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در شمال غرب آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقه بالکان منطقه‌ای در جنوب شرق اروپا قرار دارد.

ترکیه در شرق با کشورهای ایران نخجوان ارمنستان و گرجستان در جنوب شرقی با عراق و سوریه و در شمال غربی بخش اروپایی با بلغارستان و یونان همسایه است.

همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه از غرب با دو دریای کوچک مرمره و اژه و از جنوب غرب با دریای مدیترانه مرز آبی دارد دو تنگه راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه است.

چتروم فارسی - چت فارسی - میهن چت - پرشین چت - ناز چت
چتروم فارسی – چت فارسی – میهن چت – پرشین چت – ناز چت

پهناوری ترکیه ۷۸۳٬۳۵۶ کیلومتر مربع سی و هفتم است ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتا پرباران است شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی شرق و غرب امتداد یافته‌ است.

ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاس‌ترین مناطق جهان دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه شمال غرب آسیا و اروپا به‌ شمار میآید و کشورهای بسیاری به ویژه کشور ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده میکنند ترکیه از آب و هوای خوب و جلگه‌ ای برخوردار است و مکان‌های جالب و دیدنی دارد به دلیل همین سالانه تعداد زیادی توریست به این کشور مسافرت می‌کنند.

جمعیت کشور ترکیه حدود ۸۲ میلیون نفر برآورد چت قدیمی ۲۰۱۸ میباشد که حدوداً ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند.

چتروم فارسی – ناز چت – چت پرشین – چت فارسی – فارسی چت

حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم چت قدیمی به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است همچنین ترکیب نژادی در ترکیه حدود ۷۰٪-۷۵٪ درصد مردم ترک، ۱۸٪ درصد کرد و ۷٪-۱۲٪ را سایر باشندگان قومی ترکیه تشکیل می‌دهند.

زبان رسمی ترکیه ترکی استانبولی است که در گذشته با خط عربی عثمانی نوشته می‌شد و پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی و تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاتورک در سال ۱۹۲۳ با خط لاتین نوشته میشود.

ترکیه با نام امپراتوری عثمانی در چند سدهٔ گذشته چت قدیمی بخش‌ های بزرگی از خاورمیانه و جنوب شرقی اروپا را در دست داشته‌ است.

ترکیه در بین شش کشور آسیایی و دو کشور اروپایی قرار گرفته‌ است. کشورهای هم‌ مرز ترکیه عبارت‌اند از در خاور با ایران ۴۹۹ کیلومتر جمهوری آذربایجان چت قدیمی ۹ کیلومتر ارمنستان ۲۶۸ کیلومتر و گرجستان ۲۵۲ کیلومتر؛ در جنوب خاور با عراق ۳۵۲ کیلومتر و سوریه ۸۲۲ کیلومتر در شمال باختر با یونان ۲۰۶ کیلومتر و بلغارستان ۲۴۰ کیلومتر

ترکیه از سه طرف به دریا راه دارد دریاهای سیاه و مرمره اژه و مدیترانه از طریق دو تنگه بسفر و داردانل به دریاهای آزاد مرتبط میشوند و از لحاظ جغرافیایی موقعیت چت قدیمی مناسبی به این کشور می‌دهند بزرگت رین و مهم‌ ترین شهر آن استانبول میباشد.

کنگره جغرافیای اول که در سال ۱۹۴۱ در آنکارا برگزار شد در پایان بررسی‌های طولانی خود ترکیه را به هفت ناحیه جغرافیایی به ترکی تقسیم نمود.

در بررسی‌های کنگره نام‌برده ویژگی‌های مختلف جغرافیایی ترکیه در نظر گرفته شد هر یک از این نواحی شامل چندین استان می‌شوند. کشور ترکیه ۸۱ استان دارد. مراکز چت قدیمی همه استان‌ها به جز سه استان با خود استان هم‌نام هستند. سه استان نام‌برده عبارت‌اند از ختای مرکز انتاکیه قوجاایلی مرکز ایزمیت سقاریه مرکز آداپازاری هرکدام از استان‌های ترکیه به چندین بخش تقسیم شده‌ است.

بعدها امپراتوری روم به دلیل وسعت زیاد (چتروم فارسی) دچار مشکل شد تا اینکه در سال ۳۹۵ میلادی امپراتور کنستانتین شهر امپراتوری روم شرقی کنستانتین چت قدیمی و پلقسطنطنیه استانبول اسلامبول را پایتخت خود قرار داد این اقدام مقدّمه تقسیم روم به دو بخش شرقی و غربی شد.

از آن پس روم شرقی یا امپراتوری بیزانس ترکیه کنونی را در دست گرفت در سال ۴۶۳ هجری قمری ترکمانان مسلمان سلجوقی به فرماندهی آلب ارسلان به جنگ با امپراتوری بیزانس شتافتند و در ملازگرد سپاه امپراتور بیزانس رومانوس چهارم را شکست دادند بدین ترتیب نیمه شرقی ترکیه به دست سلجوقیان افتاد و زمینه برای مسلمان شدن مردم آن جا و نفوذ زبان ترکی به آن جا فراهم شد؛ ولی نیمه غربی ترکیه در دست امپراتوری بیزانس باقی‌ ماند.

شبه جزیره آناتولی دربرگیرنده بیشتر مناطق ترکیه امروزی چتروم فارسی همواره یکی از قدیمی‌ ترین مناطق مسکونی دنیا بوده که قدمت آن برمیگردد به اوایل دوران نوسنگی.

ترکیه کنونی در دوران باستان تحت حکومت دولت شهرهای متعدّدی مانند لودیه و ایونیا قرار داشت چتروم فارسی.

تا اینکه در حدود ۵۰۰ سال پیش از میلاد این دولت‌ها توسّط چت قدیمی کورش بزرگ هخامنشی منقرض شد و ترکیه زیر سلطه هخامنشیان درآمد پس از یورش چت قدیمی اسکندر چتروم فارسی در سال ۳۳۳ پ.م آسیای کوچک به دست سلوکیان افتاد و پس از اندکی رومیان جای آن‌ها را گرفتند.

چتروم فارسی - چت فارسی - چتروم - چتروم قدیمی - چت قدیمی
چتروم فارسی – چت فارسی – چتروم – چتروم قدیمی – چت قدیمی

پس از آن کوچ قبایل ترکمن مسلمان از شرق ایران به آسیای کوچک آغاز شد و این قبایل به تدریج دولتهای کوچک محلی در آنجا تشکیل دادند.

یکی از مشهورترین این قبایل قبیله قایی بود که در نزدیکی چتروم فارسی آنقره آنکارا سکونت داشتند رهبر این قبیله به نام عثمان در سال ۶۷۸ هجری خورشیدی ۶۹۹قمری/۱۳۰۰میلادی حکومتی تاسیس کرد که به نام خودش عثمانی خوانده شد از آن پس تا حدود ۱۵۰ سال بعد حکومت عثمانی بیشتر آناتولی را به تصرف درآورد.

در سال‌های نخست سده نهم هجری قمری بایزید ایلدرم سلطان عثمانی از تیمور لنگ شکست خورد و اسیر شد تیمور لنگ افراد بسیاری را از ترکیه اسیر کرد تا به مناطق دیگر ببرد ولی به درخواست خواجه علی سیاهپوش آنان را رها کرد و بدین ترتیب این افراد ناحیه شیعه‌ چت قدیمی نشین بزرگی را در کشور گرگان چت عثمانی به وجود آوردند و بسیاری از آنان در زمان شاه اسماعیل یکم صفوی به ایران آمدند و جزئی از قزلباش‌ ها شدند چتروم فارسی

در سال ۸۳۲ ه‍. خ ۱۴۵۳میلادی سلطان محمد فاتح توانست به زندگی هزار ساله امپراتوری ارم چت بیزانس امپراتوری روم شرقی پایان دهد.

فتح درخشان او تسخیر قسطنطنیه کنستانتین پایتخت بیزانس بود که از آن پس استانبول اسلامبول نامیده شد این فتح مبدأ قرون جدید در تاریخ اروپا شناخته شده‌ است.

کسی که حکومت عثمانی را به امپراتوری تبدیل کرد سلطان سلیم یکم ملقب به یاووز مهیب بود وی در اوایل سده نهم هجری قمری به پادشاهی رسید او در طول پادشاهی ۹ ساله خود شام مصر، عراق، حجاز غرب عربستان و بخش‌هایی از بالکان در جنوب شرق اروپا را به تصرف درآورد و خود را خلیفه مسلمانان نامید.

همچنین او کتاب‌ های بسیاری را از مناطق متصرف شده بدست آورد که اکنون زینت بخش کتابخانه‌ های ترکیه‌ است سلطان سلیم یکم در سال ۸۹۳ ه‍.خ ۹ ق. /۱۵۱۴م شاه اسماعیل یکم را در جنگ چالدران شکست داد.

اوج قدرت عثمانی در زمان سلطان سلیمان یکم قانونی چتروم فارسی پسر چت میهن سلطان سلیم رخ داد او مناطق بیشتری را به تصرف درآورد و حتی به محاصره وین پرداخت او در یکی از جنگ‌هایش با شاه تهماسب صفوی تا سلطانیه نیز پیش‌ آمد پس از او امپراتوری عثمانی رو به انحطاط گذاشت.

میهن چت – چت میهن – چت فارسی – پرشین چت

امپراتوری عثمانی در جنگ اول جهانی از هم پاشید و مورد تهاجم بریتانیا و چت شلوغ متحدانش واقع شد مصطفی کمال پاشا به دلیل سازماندهی مقاومت ملی علیه دول خارجی قهرمان ملی ترکیه گردید و توانست جمهوری ترکیه را در سال ۱۳۰۲ ۱۹۲۳ بر پایه اصل جدایی دین از سیاست بنا کند و ملقب به آتاترک شد.

وی خط لاتین چتروم فارسی را برای نوشتن زبان ترکی مرسوم چت قدیمی کرد و اقدامات بسیاری را برای صنعتی و غربی شدن ترکیه انجام داد و دوره نوینی را در ترکیه به وجود آورد.

او نظام جمهوری ترکیه را به صورت یک جمهوری مجلس محور پارلمانی تأسیس کرد و چت باران با ایجاد مجلس بزرگ میهنی ترکیه دولت را در برابر مجلس میهنی مسئول ساخت آتاترک مؤسس و رهبر حزب خلق جمهوری‌ خواه ترکیه بود و به مدت پانزده سال و به صورت مادام العمر ریاست جمهوری ترکیه را بر عهده داشت.

در دوران اقتدار آتاترک و امین و پشتیبان او چتروم فارسی عصمت اینونو که از آن به عنوان دوران تک حزبی یاد میشود سیمایی از اقتدار سیاسی ملی گرایانه به نمایش گذاشته شد که ابایی از نژادپرستی و ترویج پان‌ترکیسم و به انزوا راندن اسلام و قومیت‌ها نداشت.

چت روم - چت - نازنین چت - پرشین چت - فارسی چت - قدیمی چت - فلش چت
چت روم – چت – نازنین چت – پرشین چت – فارسی چت – قدیمی چت – فلش چت

 بعد از یک دوران تک‌حزبی در سال ۱۳۲۹ ۱۹۵۰ حزب دمکرات از گروه سیاسی مخالف چت روم شلوغ قدرت را بدست گرفت و به تعداد احزاب اضافه شد ولی آزادی سیاسی با دوره‌ هایی از کود تاهای نظامیان در سال‌های ۱۳۳۹ ۱۳۵۰ و ۱۳۵۹ شکسته شد.

در سال ۱۳۵۳ ترکیه با دخالت نظامی خود علیه کودتای چتروم فارسی یونانیان در قبرس مانع از الحاق قبرس به یونان شد در سال ۱۳۷۵ باز نیروهای نظامی دولتی را که با برنامه‌های اسلامی روی کار آمده بود، ساقط کرد.

چتروم فارسی – میهن چت – چت فارسی – چت میهن – فارسی بچت

از سال ۱۳۶۳ ۱۹۸۴ تاکنون حزب کارگران کردستان و حکومت ترکیه درگیری‌ های نظامی بسیاری داشته‌ اند که باعث مرگ بیش از ۴۵ هزار تن گردیده‌ است.

ترکیه در سال ۱۳۲۵ به عضویت سازمان ملل درآمد و چتروم فارسی در سال ۱۳۳۱ به ناتو پیوست ترکیه عضو جنبی جامعه اروپا است و اکنون با اجرای اصلاحاتی سعی در تحکیم و تقویت مردم سالاری و اقتصاد خود دارد تا بتواند مذاکرات برای عضویت در اتحادیه اروپا را آغاز نماید.

چت روم فارسی یکی از قدیمی ترین چت روم های ایرانی میباشد این چت روم در سال ۱۳۸۶ تآسیس شده است شما میتوانید با استفاده از لینک زیر به جمع صمیمی ما اضافه شوید.

http://mihanw.ir/