چت پرشین – چت روم پرشین – چت پرشین – چت فارسی – چت روم

چت پرشین یکی از قدیمی ترین چت روم های ایرانی میباشد این چت روم از بخش های مختلفی تشکیل شده است که بخش اصلی سایت میهن چت میباشد هم چنین میهن چت در سال ۱۳۸۶ تاسیس شده است و بهترین چت روم فارسی زبانان میباشد جهت ورود به این چت روم میتوانید از لینک زیر نیز استفاده نمایید.

جهت ورود به چت روم اینجا کلیک کنید

http://mihanway.ir/chatroom-tehran

کوه اورست با نام نپالی ساگارماتا  و نام تبتی چومولونگما بلند ترین کوه کرهٔ زمین است. ارتفاع قله آن از سطح دریا برابر با ۸٬۸۴۸ متر ۲۹٬۰۲۸ پا میباشد این کوه در رشته کوه‌های هیمالیا در مرز منطقه ساگارماتای نپال و تبت در کشور چین قرار گرفته‌ است.چت پرشین

در سال ۱۸۵۶ در طرح نقشه‌برداری مثلثاتی بزرگ هند برای اولین بار ارتفاع قله اورست که در آن زمان با نام قله ۱۵ شناخته می‌شد به مقدار ۸٬۸۴۰ متر گزارش شد.

  • چت پرشین
پرشین چت ، چت پرشین ، چت فارسی ، میهن چت ، فارسی چت ، چت فارسی ، چتروم ، چت پرشین
چت پرشین یکی از بهترین و قدیمی ترین چت روم های ایرانی میباشد

در سال ۱۸۶۵، نام انگلیسی رسمی اورست توسط انجمن سلطنتی جغرافیا بنابر توصیه‌ نامه اندرو واگ، رئیس وقت ممیزی بریتانیا در هندوستان انتخاب شد. این نام از به خاطر جرج اورست و علی‌ رغم مخالفت خود او انتخاب شد

چت پرشین

 واگ نمیتوانست یک نام محلی و عمومی را پیشنهاد کند فدرال چت چرا که در آن زمان امکان دسترسی افراد بیگانه به تبت و نپال وجود نداشت با این حال، نام چامولونگما برای قرون متمادی در میان تبتی‌ها و نپالی‌ها رایج بود.

چت شلوغ - عسل چت - پرشین چت - چت پرشین - ناز چت - میهن چت
چت شلوغ – عسل چت – پرشین چت – چت پرشین – ناز چت – میهن چت

قله اورست توجه بسیاری از کوه‌نوردان در تمام رده‌ها را جلب کرده‌ است از کوه‌ن وردان حرفه‌ ای و مجرب تا کوه‌نوردان مبتدی که مایل به پرداخت مبالغ قابل توجهی هستند تا توسط کوه‌ نوردان حرفه‌ ای راهنمایی شوند و صعودی کامل و موفقیت‌ آمیز را رقم بزنند.

با وجودی که مسیر استاندارد صعود این کوه حاکی از عدم احتیاج به تجهیزات و حربه‌ های حرفه‌ ای و دشوار است صعود به قله‌ های هشت هزار متری دیگر از قبیل کی۲ و نانگا پاربات بسیار دشوارتر است عوامل خطر آفرین طبیعی از قبیل بیماری ارتفاع بادهای شدید و آب و هوای نامطلوب نیز وجود دارند.

تا انتهای فصل کوه‌ نوردی سال ۲۰۰۷، ۳٬۶۷۹ صعود به قله از سوی ۲٬۴۳۶ نفر انجام گرفت. بر طبق آمار ثبت شده اورست جان ۲۱۰ نفر را گرفته‌است که علاوه بر آن هشت نفر نیز بر اثر طوفانی شدید در سال ۱۹۹۶ جان خود را از دست دادند همچنین شرایط نا به سامان ناحیه مرگ باعث می‌شود سقوط افراد باعث از بین رفتن آن‌ ها شود.

کمک به کودکان مبتلا به سرطان

در سال ۱۸۰۸ کشور انگلیس طرح نقشه‌ برداری مثلثاتی بزرگ هند را به منظور شناسایی مکان و نام‌ های بلندترین کوه‌های جهان آغاز نمود در ابتدا تیم نقشه‌ برداری با حمل یک تئودولیت دوربین نقشه‌ برداری غول پیکر ۵۰۰ کیلویی که برای حمل آن احتیاج به ۱۲ نفر بود رفته رفته به سمت دریا چت شمال حرکت کردند تا ارتفاعات را تا حد امکان اندازه‌ گیری کنند.

http://mihanw.ir/

تیم مذکور سرانجام در دهه۱۸۳۰ به دامنه‌های رشته کوه‌های هیمالیا رسید. با این وجود کشور نپال به علت داشتن سوءظن تجاوز سیاسی و دیگر احتمالات موجود از ورود تیم استعماری انگلیس به این کشور جلوگیری کرد. همچنین تمام تلاش‌ ها و درخواست‌های تیم نقشه‌ برداری با شکست مواجه شد.

پرشین چت - چت پرشین - فارسی چت - چت - چت روم - چت فارسی
پرشین چت – چت پرشین – فارسی چت – چت – چت روم – چت فارسی

به همین علت تیم میبایست مشاهدات خود را از ترای، منطقه‌ ای مشرف و موازی با رشته‌ کوه هیمالیا ادامه دهد شرایط این منطقه به علت وجود باران‌ های سیل‌ آسا و مالاریا بسیار دشوار بود به‌ طوری‌ که سه نقشه‌بردار بر اثر مالاریا جان خود را در حالی از دست دادند که دو تن دیگر به علت ناتوانی‌های جسمی مجبور به استراحت بودند.

در سال ۱۸۶۵ انجمن سلطنتی جغرافیا نام رسمی این کوه را پس از پیشنهاد آندرو واگ رئیس وقت ممیزی بریتانیا در هند برگزید. واگ این نام را به یادبود سر جرج اورست انتخاب کرد. هرچند تلفظ امروزی نام این کوه اورست متفاوت با تلفظ نام سر جرج اورست ایورست می‌باشد.

در اواخر قرن نوزدهم بیشتر نقشه‌کشان به اشتباه دچار این باور بودند که نام محلی این کوه گاریسانکار می‌باشد این اشتباه نتیجهٔ سردرگمی در ناحیه دیدی بود که اورست و گاری‌ سانکار را در یک راستا قرار میداد بعدها این اشتباه از زاویهٔ دید کاتماندو اصلاح گشت(چت پرشین)

در اوایل دههٔ ۱۹۶۰دولت نپال نام رسمی ساگارم اتا را بر کوه اورست نهاد این نام پیشتر به امپراطور چت کار نرفته بود در حالی که ساکنان محلی عموما آن را با نام چومولونگما میشناختند دولت نپال برنامه‌ ای برای یافتن نامی نپالی برای کوه معین کرد. چرا که نام شارپا/تبتی چومولونگما به علت مغایرت با طرح نپالیزه کردن این کشور قابل قبول نبود.

پرشین چت ، میهن چت ، چت پرشین ، چت فارسی ، چت ، چت روم ، چتروم
برای ورود به پرشین چت میتوانید از همین صفحه اقدام کنید

در سال ۲۰۰۲ روزنامه پیپلز دیلی مقاله‌ ای منتشر کرد که در آن با ادامه استفاده نام انگلیسی این کوه در غرب مخالفت کرده بود این مقاله متذکر شده بود نام چینی این کوه که از ۲۸۰ سال پیش در نقشه‌ های چینی آورده شده بود چت روم میهن نسبت به نام انگلیسی آن ارجحیت دارد.

چت پرشین در سال ۱۸۵۶ اندرو واگ ارتفاع قله اورست بعدها با نام قله ۱۵ را ۸٬۸۴۰ متر گزارش کرد که این مقدار پس از چند سال محاسبه بر روی مشاهدات جمع‌ آوری شده توسط طرح نقشه‌ برداری مثلثاتی گزارش شد.

اخیرا ارتفاع این کوه، ۸٬۸۴۸ متر شناخته شد با این حال مقداری اختلاف پریسا چت در اندازه‌ گیری همواره وجود دارد در نهم اکتبر ۲۰۰۵ پس از چند ماه اندازه‌ گیری و محاسبه سازمان ملی نقشه‌ برداری جمهوری خلق چین رسماً ارتفاع این کوه را ۸٬۸۴۴٫۴۳ متر ۲۱ متر گزارش کرد.

این سازمان مدعی است که این مقدار دقیق‌ ترین و جامع‌ ترین مقداری بوده که در طول تاریخ برای این کوه گزارش شده این ارتفاع بر اساس بلندترین نقطه صخره و بدون محاسبهٔ ارتفاع برف و یخی است که اهر چت روی آن را پوشانده همچنین تیم چینی توده‌ ای از یخ و برف به عمق سه متر اندازه‌ گیری کردند که با اضافه کردن آن به ارتفاع اندازه‌گیری شده همان مقدار محاسبه شده قبلی یعنی ۸٬۸۴۸ متر به دست می‌آمد. تغییر ضخامت این توده در طول زمان باعث این می‌شود که هیچ‌ گاه نتوان ارتفاعی قطعی برای آن تعیین نمود.

ارتفاع ۸٬۸۴۸ متر برای اولین بار توسط یک پروژه نقشه‌ کشی هندی در سال ۱۹۵۵ در فاصله‌ ای نزدیک‌ تر به کوه و با استفاده از تئودو لیتها تهیه و تعیین گشت.

سپس این مقدار متعاقبا توسط اندازه‌ گیری یک تیم چینی در سال ۱۹۷۵ تأیید کازرون چت شد در هر دو پروژه ارتفاع کلاهک برفی نیز علاوه بر بلندترین نقطه صخره‌ای اندازه‌ گیری شده بود در مه ۱۹۹۹ هیئتی اعزامی به رهبری بردفورد واشبورن یک واحد جی پی اس را بر روی سطح بستر صخره‌ ای قرار دادند که این محاسبه ارتفاع ۸٬۸۵۰ متر به علاوهٔ ۱ متر سطح کلاهک برفی نشان داد با این حال هیچ‌ یک از این مقادیر توسط دولت نپال به رسمیت شناخته نشده و این مورد بارها در جایگاه‌ های مختلف ذکر شده‌ است چت پرشین

نقشه‌ای حاوی جزئیات زیاد با مقیاس ۱:۵۰٬۰۰۰ از منطقهٔ خومبو میانه چت و بخش جنوبی کوه اورست توسط اروین اشنایدر عضو تیم اعزامی جهانی صعود هیمالیا در سال ۱۹۵۵ تهیه شد همچنین برجسته‌ نگاری پرجزییات‌تری از منطقه اورست توسط برد فورد واشبورن در اواخر دهه ۱۹۸۰ با استفاده از شیوهٔ عکاسی هوایی گسترش‌یافته تهیه شد.

پرشین چت - میهن چت - فارسی چت - چتروم - تبریز چت - میهن چت - چت میهن
پرشین چت – میهن چت – فارسی چت – چتروم – تبریز چت – میهن چت – چت میهن

چنین تصور میشود که حرکات صفحه‌های پوسته زمین سبب افزایش طول قله و جابه‌ جایی آن به سمت شمال شرق می‌شود گزارش‌ های حاصل از دو محاسبه نشان میدهد که آهنگ تغییرات به صورت ۴ میلیمتر افزایش ارتفاع و ۳ ۶ میلیمتر حرکت به سمت شمالشرق در سال است اما دیگر محاسبات حاکی از آن است که جابه‌جایی بیشتر از این مقدار ۲۷ میلیمتر بوده و حتی کاهش ارتفاع نیز پیشنهاد شده‌ است.

اورست کوهی است که قلهٔ آن بیشترین ارتفاع از سطح آب‌های آزاد بابل چت را داراست با این حال کوه‌هایی دیگری نیز وجود دارند که مدعی لقب «لندترین قله‌ های زمین هستند. کوه مانو کیا در هاوایی کوهی است که اگر ارتفاع آن از پایهٔ آن اندازه‌گیری شود بلندترین قلهٔ زمین خواهد بود ارتفاع آن از پایه به ۱۰٬۲۰۰ متر می‌رسد، با وجودی که تنها ۴٬۲۰۵ متر از آن بالاتر از سطح دریا میباشد.

همچنین به دلیل شکل خاص کره زمین، شعاع کره زمین در استوا بیشترین اوا چت مقدار است آتشفشان چیمبورازو در اکوادور، آمریکای جنوبی فقط یک درجه با استوا فاصله دارد در حالی که این مقدار برای اورست بلندترین قله جهان ۲۸ درجه‌است. فاصله قله چیمبورازو از مرکز زمین ۶٬۳۸۴٫۴ کیلومتر است و این فاصله برای اورست ۶٬۳۸۲٫۳ کیلومتر است که دقیقا ۲٬۱۶۸ متر از اورست بیشتر است.

کوه اورست دارای دو مسیر اصلی صعود است که یکی در دامنه جنوبی در نپال و دیگری در دامنهٔ شمالی در تبت قرار دارد همچنین تعداد زیادی مسیرهای فرعی که استفاده کمتری از آن‌ ها می‌شود.

در بین این دو مسیر مسیر جنوبی آسان‌تر بوده و بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد این مسیر همچنین، مسیر صعود ادموند هیلاری و تنزینگ نورگای اولین صعود موفق به قله در سال ۱۹۵۳ است. همچنین این مسیر اولین مسیر از بین پانزده مسیری بود که تا سال ۱۹۹۶ برای صعود به قله شناخته شده بودند. انجمن میهن فروم

بیشتر اعزام‌ ها قبل و در طول ماه مه و قبل از فصل تابستان و باد های موسمی انجام میگیرد هنگامی که فصل بادهای موسمی رفته‌ رفته فرا رسد تغییرات به وجود آمده از سرعت تندباد که به سمت شمال میوزد میکاهد صعود هایی که بعضاً در فصول بعد از بادهای موسمی و در سپتامبر و اکتبر قاسم سلیمانی هنگامی که تندبادها مجددا به سمت شمال شروع به وزش میکنند سخت‌تر خواهند بود چرا که برف‌ های باقی‌ مانده از ابرها و بادهای موسمی و همچنین توده‌های هوایی با پایداری کمتر آخرین توان خود را در این ناحیه تخلیه میکنند.-چت پرشین-

در ۸ مه ۱۹۷۸ رینولد مسنر ایتالیا و پیتر هابلر اتریش اولین صعود بدون استفاده از کپسول اکسیژن عسلویه چت را از طریق مسیر جنوبی رقم زدند در ۲۰ اوت ۱۹۸۰ مسنر برای اولین بار در تاریخ به تنهایی قله اورست را بدون استفاده از کپسول اکسیژن و هرگونه پشتیبانی از مسیر سخت‌ تر شمالی فتح نمود او سه روز شیرین چت متوالی پس از شروع حرکتش از کمپ خود در ارتفاع ۶٬۵۰۰ متری زمان برای رسیدن به قله وقت صرف کرد.

صعود از طریق مسیر جنوبی با عزیمتی به پایگاه اصلی در ارتفاع ۵٬۳۶۴ متری آغاز گشت.

چت روم پرشین - پرشین چت - چت فارسی - چت - چت روم - میهن چت
چت روم پرشین یکی از قدیمی ترین چت روم های فارسی زبانان

در ۱۴ مه ۲۰۰۵ خلبان فرانسوی، دیدیر دلساله یک فروند بالگرد را بر فراز قلهٔ کرمان چت اورست فرود آورد و پس از حدود ۴ دقیقه مجدداً پرواز کرد بر همین اساس دلساله رکورد فرود و پرواز در بلندترین ارتفاع را نصیب خود کرد.

چت پرشین – پرشین چت – چت فارسی – میهن چت

کوه‌ نوردان منبع کسب درآمد توریستی قابل توجهی برای کشور نپال هستند دولت این کشور برای صدور جواز صعود تمامی کوه‌نوردان را ملزم به پرداخت مبلغ گزافی می‌کند که برای هر نفر چیزی در حدود ۲۵ هزار دلار آمریکا میباشد. انجمن سرگرمی میهن

چت پرشین یکی از بخش های میهن چت میباشد جهت ورود به این چت روم روی لینک زیر کلیک نمایید یا از فرم سمت راست استفاده کرده و با وارد کردن نام کاربری خود وارد چت روم شوید.

چت روم فارسی